BrzydULA - jedyne forum fanów serialu

Forum dyskusyjne miłośników serialu "BrzydULA"

Nie jesteś zalogowany.

#1 2010-07-28 22:35:42

ann666
Wali z grubiańskiej rury
Od: Cesarstwo Toruńskie
Serwis

Kim jest dla Ciebie Bóg?

Jesteś osobą wierzącą?
Szanujesz wiarę / brak wiary innych?
Czy ateista może być dobrym człowiekiem?

Je suis responsable de ma rose
After all this time? ALWAYS

2010-07-28 22:35:42

Cindy
Najlepsza doradczyni na forum

#2 2010-07-28 22:42:27

essence.
Przyjaciel Brzyduli
Od: Poznań

Re: Kim jest dla Ciebie Bóg?

Ja zdecydowanie jest osobą wierzącą, katoliczką, jednak ostatnio staram się rozdzielać Boga i Kościół. W wielu kwestiach się po prostu nie zgadzam i zauważyła, że wśród młodych ludzi jest to ostatnio często spotykane. Chodzę w niedziele do kościoła i słucham kazań, wynoszę w nich niektóre rzeczy - po to jest wg. mnie Kościół, żeby wskazać drogę, ale tylko wskazać, a nie powiedzieć jak mamy iść.  Rzeczą nienormalną dla mnie są także jakieś wyrzeczenie, żeby być zbawionym. Nie będę jadła czekolady w poście, żeby być zbawionym. To jest wręcz chore. Ale to tylko moja opinia. Bóg chyba stworzył świat po to, aby ludzie byli szczęśliwi, a nie bali się o zbawienie, prawda?
Jeśli ktoś nie wierzy w Boga, ani w nic - jeśli jemu żyje się bez Boga lepiej? Niech tak żyje, szanuję to. Mi z Bogiem jest łatwiej. Ateista może być dobrym człowiekiem, bo wiara w Boga nie jest wcale wizytówką bycia dobrym

"Kiedy nie miałam już nic do stracenia, dostałam wszystko.
Kiedy o sobie zapomniałam, odnalazłam samą siebie."

Kropla łzy, kropla szczęścia. Dotknij ją.

#3 2010-07-28 22:49:48

Pszczoła
Fan morszczuka
Od: Szczecin

Ja też jestem katoliczką. Będąc młodszą, uczęszczałam na ERM, byłam na kolonii z siostrami zakonnymi, dwa razy na ADM-ie z księżmi, parę razy na nocnych czuwaniach, ostatnio na Lednicy. Nie wstydzę mówić się o tym, że wierzę w Boga.
To, czy ktoś wierzy czy nie, zależy tylko od niego, ale będąc katoliczką, jestem, że się tak wyrażę, zobowiązania do mówienia i przekonywania do Boga. Nie do NARZUCANIA, ale przekonania.
Ateista jest takim samym człowiek jak katolik z tą różnicą, że nie wierzy. To, że nie uznaje Boga, nie czyni go gorszym. Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, chociażby. Nie wolno przekreślać ludzi tylko dlatego, że mają inny pogląd na jakąś sprawę, w tym przypadku wiarę.

A na zakończenie powiem, że najbardziej boli mnie to, że ludzie swoim zachowaniem potrafią zniechęcić do wiary sad

"[Voldemort] Może jest, a może go nie ma, ale pozostaje faktem, że potrafi się poruszać szybciej niż Severus Snape, gdy mu się zagrozi szamponem(...)." - Harry Potter i Insygnia Śmierci heart
pszczola

#4 2010-07-28 22:51:42

meaaem
Prawie jak Papuka
Od: W/Ł

Jestem osobą jak najbardziej wierzącą, coraz rzadziej praktykującą, niestety.

Wiąże się to trochę z tym, że z powodów zdrowotnych niezawsze jestem w stanie uczestniczyć we mszy. A czasem zwyczajnie z lenistwa.

Szanuję wiarę innych, nawet ich brak wiary. To jest osobista sprawa. Tylko dręczy mnie to, że dzieci nie mogą wybierać swojej wiary od razu, tylko rodzice no i potem nieraz są niesnaski, bo pojawiają się przypadki, gdzie dziecko przystępuje do chrztu, pierwszej komunii i bierzmowania bardzo późno (akurat w katolicyzmie).

Z jednym ateistą się nawet przyjaźnię. Uwielbiam go! Niekażdy ateista to avesatan! tongue Mogą być dobrymi ludźmi, to nie zależy od wiary, tak mi się wydaje.

Wierzę w Boga. Ale jak to jest naprawdę? Wiele razy miałam świadectwo swej wiary, tak mi się wydaje.

A tu coś dla rozweselenia! smile Znalezione podczas wielogodzinnych rozmów z moim kumplem ateistą na temat wiary:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Latający_ … _Spaghetti

Ostatnio edytowany przez meaaem (2010-07-30 11:37:16)

...Czasami czuję się jak marna słaba trzcina,
Którą z łatwością zimny wiatr jak chce wygina.
Czasami tracę wiarę we wszystko co robię,
Złe zdanie mam o ludziach, fatalne o sobie...

#5 2010-07-28 22:52:20

ann666
Wali z grubiańskiej rury
Od: Cesarstwo Toruńskie
Serwis

essence. napisał:

Ateista może być dobrym człowiekiem, bo wiara w Boga nie jest wcale wizytówką bycia dobrym

Cieszę się, że to napisałaś. Nieraz spotkałam się ze stwierdzeniem, że nie mogę być dobrym człowiekiem, bo nie wierzę w Boga.
Nie jestem ateistką. Raczej agnostyczką wink
Dla mnie Bóg jest wymyśloną przez człowieka ideą (to człowiek stworzył Boga, a nie odwrotnie wink ), która pomaga zrozumieć to, co niezrozumiałe.
Cenię, szanuję ludzi wierzących - tych naprawdę głęboko wierzących. Ale nie cierpię, gdy ktoś próbuje mnie nawracać na siłę.

Je suis responsable de ma rose
After all this time? ALWAYS

#6 2010-07-28 22:53:37

meaaem
Prawie jak Papuka
Od: W/Ł

ann666 napisał:

Człowiek całe życie się uczy. Nie znałam agnostycyzmu.

...Czasami czuję się jak marna słaba trzcina,
Którą z łatwością zimny wiatr jak chce wygina.
Czasami tracę wiarę we wszystko co robię,
Złe zdanie mam o ludziach, fatalne o sobie...

#7 2010-07-28 22:55:16

essence.
Przyjaciel Brzyduli

Pszczoła napisał:

A na zakończenie powiem, że najbardziej boli mnie to, że ludzie swoim zachowaniem potrafią zniechęcić do wiary sad

Dokładnie. Szczególnie starsze babcie, dziadkowie lub nisko kulturalne "buraki"
, oglądałam ostatnio wiadomości, wtedy, gdy była ta parada równości w Wawie. Co do tego co uważam o paradzie to inna sprawa, ale wyszedł właśnie taki "burak" i zaczął mówić c o Bogu, i to tym, ze to złe... I wtedy pomyślałam - wstyd i hańba dla katolików, bo wystąpi taki jedne czy iluśtam na szerszą skalę i przedstawi katolików jako ascetów niemalże. A tak nie jest.

#8 2010-07-28 23:01:54

Pszczoła
Fan morszczuka
Od: Szczecin

essence. napisał:

Pszczoła napisał:

Dokładnie. Szczególnie starsze babcie, dziadkowie lub nisko kulturalne "buraki"
, oglądałam ostatnio wiadomości, wtedy, gdy była ta parada równości w Wawie. Co do tego co uważam o paradzie to inna sprawa, ale wyszedł właśnie taki "burak" i zaczął mówić c o Bogu, i to tym, ze to złe... I wtedy pomyślałam - wstyd i hańba dla katolików, bo wystąpi taki jedne czy iluśtam na szerszą skalę i przedstawi katolików jako ascetów niemalże. A tak nie jest.

Niestety, w dzisiejszych czasach ludzi tak naprawdę wierzących, a nie tylko na pokaz, jest coraz mniej.

Pamiętam, jak nieustannie "walczyłam" z księdzem od religii.
W pewnym momencie zniechęcił mnie do wszystkiego.
Gdyby nie to, że znam wielu innych księży, pomyślałabym, że wszyscy są tacy, jak ten mój ze szkoły. I przez to po prostu bym nie chodziła na religię, do kościoła na mszę, bo byłam bym przekonana, że każdy będzie mnie tak traktował jak on.

"[Voldemort] Może jest, a może go nie ma, ale pozostaje faktem, że potrafi się poruszać szybciej niż Severus Snape, gdy mu się zagrozi szamponem(...)." - Harry Potter i Insygnia Śmierci heart
pszczola

#9 2010-07-28 23:04:35

essence.
Przyjaciel Brzyduli

ann666 napisał:

Cieszę się, że to napisałaś. Nieraz spotkałam się ze stwierdzeniem, że nie mogę być dobrym człowiekiem, bo nie wierzę w Boga.
Dla mnie Bóg jest wymyśloną przez człowieka ideą (to człowiek stworzył Boga, a nie odwrotnie wink ), która pomaga zrozumieć to, co niezrozumiałe.

Taka jest prawda:) Katolik, czy w ogóle wierzący może być nawet bestialskim zabójcą. Choćby Muzułmanie... Wiara każe im zabijać, dokładnie nie wiem jak to jest, bo nigdy się w to nie zagłębiałam. Zgodzę się jeszcze co do tego, że Bóg pomaga zrozumieć - ludziom wierzącym w Boga to po prostu pomaga, jak np. mi i nie wstydzę się tego.

#10 2010-07-29 01:38:36

gosiek19
Entuzjasta
Od: Lesko/Rzeszów

Ja również jestem wierząca,praktykująca (jak to się ostatnimi czasy zwykło mówić).Czasem dopadają mnie wątpliwości,ale nie mogłabym nie wierzyć,że jest ktoś,kto ma względem nas jakiś plan i że wszystko,co dzieje się na tym świecie,jest skutkiem tego planu. To niesie nadzieje i pomaga pogodzić się na przykład ze śmiercią bliskich osób...
Szanuję poglądy innych,ale wkurza mnie nadgorliwość lub zgoła fanatyzm w ich głoszeniu.Dlatego,będąc w Kościele,staram się przywiązywać wagę bardziej do tego,co chce nam powiedzieć Bóg,a nie skupiać się na osobistych komentarzach kaznodziei.
I ostatnie pytanie:czy ateista może być dobrym człowiekiem?Tak myślę,że tak.Nawet ludzie,którzy nie znają Dekalogu,wiedzą,że kradzież,zabijanie i oszustwa są złe..

"O ile rozmowa jest tekstem, o tyle śmiech jest muzyką, sprawiającą, że wspólnie spędzony czas staje się melodią, której można słuchać w kółko i nigdy nie straci uroku"
                                                                                   (Nicolas Sparks)

Stopka forum