BrzydULA - jedyne forum fanów serialu

Forum dyskusyjne miłośników serialu "BrzydULA"

Nie jesteś zalogowany.

#1 2010-08-03 14:06:42

Papuka
Wesołych Świąt!!!
Od: 100lica/Piaseczno

Krzyż przed Pałacem Prezydenckim

Wydarzenia jakie obecnie rozgrywają się przed Pałacem Prezydencki skłoniły mnie do założenia tego tematu.
Co sądzicie o takim traktowaniu symbolu religijnego? Czy miejsce świeckie jest odpowiednim miejscem na stawianie symbolu religijnego?
Co sądzicie o tym aby symbole religijne wisiały np w szkołach czy w miejscach publicznych?

"rżnęli się jak dwie oszalałe siekiery" by słonió big_smile
"Na końcu świata, pośród oceanu niezapominajek, dwie dusze odnalazły się nawzajem." by Mlawer...
"Hold me close and hold me fast The magic spell you cast This is la vie en rose" "La vie en rose"

2010-08-03 14:06:42

Cindy
Najlepsza doradczyni na forum

#2 2010-08-03 14:13:43

meaaem
Prawie jak Papuka
Od: W/Ł

Re: Krzyż przed Pałacem Prezydenckim

Jak wiecie z ankiety stosunek do rządu mam obojętny.
Mi tam cała ta polityka wisi, ale mam wrażenie, że rozchodzi się nie o krzyż, ale o te głupie poglądy. Niech zamiast krzyża stanie pomnik - nie mam nic przeciwko, ale żeby stał tam krzyż? Krzyż jest symbolem chrześcijaństwa, symbolem Kościoła i świętości, więc czemu ma tam stać? Z całym szacunkiem, ale nie powinien. Nie krzyż! Poza tym to nie było miejsce tragedii, a zazwyczaj, gdy takowe mają miejsce choćby na polskich drogach, to przy nich właśnie stają krzyże i palą się znicze. Na miejscu tragedii - owszem, niech stoi, jeśli komuś to pomaga chociażby w modlitwie. To rozumiem, lecz kompletnie nie rozumiem o co to całe zamieszanie, ale chyba jednak nie o krzyż. Jestem przerażona.
To co dzisiaj dzieje się pod Pałacem to jakaś makabra!!!

Zaraz będę może zlinczowana, ale...
Co do krzyża w szkołach... jeśli jest to salka od katechez to czemu nie? Niech wisi. Ale w zwykłej sali? Dziś do szkoły chodzą nie tylko chrześcijanie i musimy także o nich pamiętać. Czasy mamy jakie mamy.
Krzyż w miejscach publicznych? A w jakich?

Papó, a jakie jest Twoje zdanie?

Ostatnio edytowany przez meaaem (2010-08-03 14:15:32)

...Czasami czuję się jak marna słaba trzcina,
Którą z łatwością zimny wiatr jak chce wygina.
Czasami tracę wiarę we wszystko co robię,
Złe zdanie mam o ludziach, fatalne o sobie...

#3 2010-08-03 14:32:50

MEG1984
Prawie jak Papuka
Od: zachodniopomorskie

Postanowiłam się wypowiedzieć, choć polityka jest mi totalnie obojętna i wolę nie mieszać się w tego typu spory.

To co się dzieje pod Pałacem Prezydenckim przechodzi ludzkie pojęcie.
Problem polega na tym, że jak się dobrze wsłuchać w hasła wykrzykiwane przez przeciwników przeniesienia krzyża, to wychodzi o to że nie chodzi o krzyż, ale właśnie o poglądy polityczne. Nie wiem kto krzyczy najgłośniej, ale uderzyło mnie gdy jakiś pan krzyczał bolszewicy. Zastanawia mnie czy on w ogóle wie co to słowo oznacza. Bo kontekst w jakim go użył jest ewidentnie zły.
Szczerze mówiąc to moim zdaniem ten krzyż powinien znaleźć się w kościele. I w tej chwili nie ma dla mnie znaczenia czy będzie to Kościół św. Anny czy Świątynia Opatrzności Bożej. Krzyż jest symbolem religijnym, więc w miejscu kultu powinien się znajdować. Rozumiem, że w momencie tragedii stał się on jej symbolem i w jakimś sensie pociechą. Tylko, że szok po tragedii powoli zaczyna mijać, wracamy do normalnego życia. Pomnik upamiętniający ofiary katastrofy to o wiele lepszy pomysł. Przecież znajdzie się on w miejscu krzyża i nikt nie powiedział, że krzyż nie będzie jednym z jego elementów.
Druga sprawa - Polska nie jest krajem wyznaniowym. nie tylko katolicy chcą oddawać hołd ofiarom katastrofy, a raczej ciężko im to zrobić pod krzyżem, który dla nich nic nie znaczy.

Właśnie usłyszałam w radio, że krzyż zostanie, przynajmniej chwilowo. I co? Zamiast uroczystości była burda. Czy to normalne? Wychodzi na to, że jeśli krzyż ma być przeniesiony to powinno to nastąpić po cichu i najlepiej w nocy, bo inaczej znów będzie jak dziś.

Może zostanę zlinczowana, ale zgadzam się z Meą. Krzyż w sali do religii jak najbardziej, ale w pozostałych salach to może krępować osoby, które są innych wyznań.
Z tego co pamiętam podobna akcja była we Francji. Tam nie ma krzyży w klasach.
W tej chwili to wygląda trochę tak, że choć nie jesteśmy krajem wyznaniowym wszędzie są krzyże. W pewien sposób jest to oznaka tego, że nie przyjmujemy do wiadomości, że obok nas jest muzułmanin, Żyd czy grekokatolik. Czy to nie jest oznaka braku tolerancji?

Ostatnio edytowany przez MEG1984 (2010-08-03 14:37:53)

Kiedy rodzi się człowiek z nieba spada dusza i  rozpada się na dwie części.
Jedna z nich trafia do kobiety, druga do mężczyzny.
Życie polega na odnalezieniu tej drugiej połowy, połowy swojej duszy, połowy samego siebie...
I believe in SH. I AM SHERLOCKED.

#4 2010-08-03 14:50:51

sheep
Intubator
Od: mazowieckie

Tak na dobrą sprawę, Ci ludzie co sprzeciwiali się przeniesieniu krzyża, dla mnie nie są żadnymi katolikami tylko jakimiś fanatykami religijnymi i w żadnym wypadku nie powinni tytułować się mianem "obrońców krzyża", bo nimi nie są. Krzyż jako symbol wiary powinien zająć godne dla siebie miejsce, a tym miejscem na pewno nie jest plac przed pałacem.

Natomiast jeśli chodzi o krzyże w szkołach. W pełni zgadzam się z moimi przedmówczyniami. Trzeba uszanować, że ktoś jest innego wyznania.

Uśmiech to taka krzywa, która wszystko prostuje.

#5 2010-08-03 14:57:13

meaaem
Prawie jak Papuka

sheep napisał:

Tak na dobrą sprawę, Ci ludzie co sprzeciwiali się przeniesieniu krzyża, dla mnie nie są żadnymi katolikami tylko jakimiś fanatykami religijnymi i w żadnym wypadku nie powinni tytułować się mianem "obrońców krzyża", bo nimi nie są.

Brawo, brawo, brawo !!!!! poklon

#6 2010-08-03 17:33:32

Papuka
Wesołych Świąt!!!
Od: 100lica/Piaseczno

Cała ta sytuacja bardzo mi się nie podoba. Uważam, że siedziba władzy świeckiej to nie miejsce na krzyż. Jako chwilowy symbol ok, ale dlaczego ci "katolicy" sprzeciwiają się przeniesieniu symbolu religijnego do świątyni?
Co do szkół też jestem przeciwna, aby krzyże wisiały w każdej sali.

"rżnęli się jak dwie oszalałe siekiery" by słonió big_smile
"Na końcu świata, pośród oceanu niezapominajek, dwie dusze odnalazły się nawzajem." by Mlawer...
"Hold me close and hold me fast The magic spell you cast This is la vie en rose" "La vie en rose"

#7 2010-08-03 18:04:48

zielone_trampki
Gajowa

Ja jak włączyłam dzisiaj telewizor doznałam szoku. To co tam się wyprawia to jest jakiś skandal. Też krzyż powinien jak najszybciej znaleźć się w kościele czy się to podoba tym ludziom czy nie. To nie jest miejsce na tego typu symbole, jego miejsce jest w kościele.
Nie wiem jak oni tego dokonają, ale jeżeli on tam zostanie tzn, że "władza" nie ma żadnej władzy... Powinni to zrobić po cichu jak po ludzku się nie da... Ja też się nigdy nie interesowałam polityką, ale to co Ci ludzie robią przechodzi ludzkie pojęcia... Ja rozumiem, że to jest symbol itp, ale co im szkodzi jakby on stał w kościele czy to coś zmieni? Pałac prezydencki jest miejscem świeckim i nie wszyscy którzy mieszkają w Polsce są chrześcijanami. Jeżeli ktoś ma taką potrzebę niech się modli w kościele... Bo to co oni wyprawiają nie ma nic wspólnego ze świętością i przykazaniami. Aż brak słów.

" Paulina jest dla mnie trudna, dlatego, że to jest kobieta taka jakaś troche mało spontaniczna momentami, a ja jestem zupełnie inną osobą, i musze się bardzo mocno pilnowac no zeby czasem ta moja Maja nie wyszła ze mnie"
"Kocham trampki, noście trampki" Maja
www.filipbobek.socjum.pl

#8 2010-08-03 19:41:50

ann666
Wali z grubiańskiej rury
Od: Cesarstwo Toruńskie
Serwis

meaaem napisał:

Niech zamiast krzyża stanie pomnik

Przed pałacem stoi już jeden pomnik. Wystarczy.
Takie zresztą jest zdanie konserwatora zabytków - jedyną możliwą opcją jest tablica pamiątkowa.

Odnośnie symboli religijnych - ich miejsce jest w świątyniach a nie miejscach publicznych. Jesteśmy - podobno - państwem świeckim.

Je suis responsable de ma rose
After all this time? ALWAYS

#9 2010-08-03 19:43:35

meaaem
Prawie jak Papuka

ann666 napisał:

meaaem napisał:

Niech zamiast krzyża stanie pomnik

Przed pałacem stoi już jeden pomnik. Wystarczy.
Takie zresztą jest zdanie konserwatora zabytków - jedyną możliwą opcją jest tablica pamiątkowa.

No to nawet ! Byle nie krzyż! neutral

#10 2010-08-03 19:58:20

MuMiNkA
Dzicz i swołota
Od: Za 7 górami, za 7 lasami ...

oglądając dziś to "przedstawienie" jedno słowo cisnęło mi się na usta - FANATYCY
a kolejna myśl to była: ŻENADA... i to przed całym światem hmm

ech...

Jaki był ten dzień, co darował, co wziął
Czy mnie wyniósł pod niebo, czy rzucił na dno
Jaki był ten dzień, czy coś zmienił, czy nie
Czy był tylko nadzieją na dobre i złe

Stopka forum